پاورپوینت درباره مسائل سیاسی جهان اسلام

پاورپوینت,مسائل سیاسی جهان اسلام,دکترین سیاسی,موضعگیری سیاسی |1716644|bwa
در حال حاظر فایل کامل و برتر با عنوان پاورپوینت درباره مسائل سیاسی جهان اسلام آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

این محصول در قالب پاورپوینت (power point) و قابل ویرایش در 135 اسلاید تهیه شده است. در بخش زیر برای اطلاع بیشتر از محتویات این پاورپوینت و اطمینان از خرید، مطالب چند اسلاید آورده شده است. با مطالعه این بخش با اطمینان بیشتر خرید کنید.

لینک دانلود پایین صفحه

یکی از الزامات شخصیت انسان مسلمان بصیرت و قدرت بر تحلیل رفتارها و پدیده ها است تا بتواند در پرتو تحلیلی همه جانبه از سطح و ظاهر پدیده ها عبور، و به درون امور و روابط ناپیدای آنها رسوخ کند.مقام معظم رهبری می فرماید:«عالم‌ترین عالم‌ها و دانشمندترین دانشمندها هم اگر مغز سیاسی و فهم سیاسی نداشته باشند با یك آب نبات، بسوی دشمن می‌روند و مجذوب او می‌شوند. این نكات ریز را جوان‌های ما باید درك كنند.» ( روزنامه كیهان،13/11/77.)بسیاری از پدیده های سیاسی و اجتماعی دارای دو وجه متمایز از هم هستند:

1- وجه آشكار كه درك آن برای افراد عادی بطور معمول امكان پذیر است.

2- وجه پنهـان كه درك آن برای افراد عادی بطور معمول امكان پذیر نمی باشد و باید به درون و زوایای ناپیدای آنها نفوذ کرد.

مفاهیم واصطلاحات

سياست
  • 1. سياست به مثابه علم قدرت
  • نظريه‌پردازان غربي، غالباً سياست را علم قدرت شمرده‌اند و افراد زيادي نيز در ايران به طور آشكار و روشن آن را پذيرفته‌اند موريس دوورژه با نقد تعاريف ديگر و دفاع از تعريف خود، سياست را علم قدرت ناميده است.انديشمنداني چون جوزف فرانكل، ماكياول نيچه، فرانكلين لووان بومرو و ... چنين معنايي از سياست دارند.

    ( اصول علم سياست، موريس دوورژه، ترجمه دكتر ابوالفضل قاضي، ص 18-17(

    2. سياست به معني علم دولتعده‌اي ديگر از نظريه‌پردازان غربي، سياست را علم دولت ناميده و آن را به معني علمي كه رفتار دولت را مورد بررسي و مطالعه قرار مي‌دهد تعريف نموده‌اند. به عنوان مثال، رافائل مي‌گويد: آنچه به دولت مربوط مي‌باشد يك امر سياسي است. .( نظريه‌هاي دولت، اندرووينست، ترجمه حسين بشري، ص 20)دانشمندان سياسي را به دو گروه عمده انديشمندان قدرت محور و نظريه‌پردازان دولت محور تقسيم نموده‌اند. هارولدلاسول معتقد است سياست يعني علمي كه مي‌آموزد چه كسي مي‌برد؟ چه زماني مي‌برد؟ چرا مي‌برد؟ چگونه مي‌برد؟ (جامعه و حكومت- مك آيور- ترجمه ابراهيم علي‌كني،بنگاه ترجمه و نشر كتاب، 13463. سياست به معني تمشيت واداره امور جامعه وهدایت مردم در بين نظريه‌پردازان مسلمان، امام خميني(ره) ، سياست را دقيقاً در معناي تمشيت واداره امور وهدایت مردم بكار برده‌اند و تمشيت در بيانات ايشان، يعني رو به راه كردن كارها چه سياسي و چه غير سياسي. امام‌خميني(ره) مي‌فرمايند: سياست اين است كه جامعه را هدايت كند و راه ببرد، تمام مصالح جامعه و تمامي ابعاد انسان و جامعه را در نظر بگيرد و اينها را به طرف چيزي كه صلاحشان هست هدايت كند. صحيفه امام. ج 13، ص 432